Tryb,organy i organizacja przyjmowania skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych - Sąd Okręgowy we Włocławku

Wyszukiwarka
Ustawienia
Ważne linki
-
Informacje dla osób niepełnosprawnych
otwiera się w nowym oknie -
Informator dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Niebieska linia.
otwiera się w nowym oknie -
Kujawsko-Pomorska Rada Terenowa do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym
otwiera się w nowym oknie -
Edukacja Prawna
otwiera się w nowym oknie -
Nieodpłatna pomoc prawna
-
ePUAP
Tryb,organy i organizacja przyjmowania skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych
Informacja
w sprawie trybu, organów i organizacji przyjmowania skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 lipca 2001r.- art. 41a-e Prawo o ustroju sądów powszechnych(Dz.U. Nr 98,poz.1070 z późn.zm.).
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 maja 2012r. Poz.524 w sprawie skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych.
TRYB ROZPATRYWANIA SKARG I WNIOSKÓW
Ustawa z dnia 27 lipca 2001r.- art. 41a-e Prawo o ustroju sądów powszechnych
(Dz.U. Nr 98,poz.1070 z późn.zm.).
Art. 41a. § 1. Skargi i wnioski rozpatruje się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie miesiąca od daty ich wpływu.
§ 2. Skargi, w zakresie dotyczącym działalności sądów, w dziedzinie, w której sędziowie są niezawiśli, nie podlegają rozpatrzeniu. Organ sądu, do którego taka skarga lub wniosek zostały skierowane, zawiadamia skarżącego o przyczynach odmowy rozpatrzenia skargi. Jeżeli jednak skarga dotyczy czynności sądu podlegającej zaskarżeniu w toku instancji, organ ten jest obowiązany niezwłocznie przekazać skargę do akt sprawy, której skarga dotyczy, zawiadamiając o tym skarżącego.
§ 3. Skargi lub wnioski dotyczące treści czynności sądu jeszcze niedokonanych, należących do dziedziny, o której mowa w § 2, podlegają niezwłocznemu przekazaniu do akt postępowania, którego dotyczą.
§ 4. Skargi lub wnioski zawierające treści znieważające lub słowa powszechnie uznawane za obelżywe pozostawia się bez rozpatrzenia, zawiadamiając o tym skarżącego lub wnioskodawcę, z podaniem przyczyny pozostawienia skargi lub wniosku bez rozpatrzenia.
Organ właściwy do rozpatrzenia skarg i wniosków
Art. 41b. § 1. Organem właściwym do rozpatrzenia skargi lub wniosku, dotyczących działalności sądu, jest prezes sądu.
§ 2. Jeżeli skarga lub wniosek dotyczą działalności sądu okręgowego i sądu rejonowego, organem właściwym do rozpatrzenia jest prezes sądu okręgowego. Jeżeli skarga lub wniosek dotyczą działalności sądu apelacyjnego i sądu okręgowego, organem właściwym do rozpatrzenia jest prezes sądu apelacyjnego.
§ 3. Organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej działalności prezesa sądu rejonowego jest prezes sądu okręgowego, działalności prezesa sądu okręgowego - prezes sądu apelacyjnego, a działalności prezesa sądu apelacyjnego - Krajowa Rada Sądownictwa.
Art. 41c. § 1. Skarga dotycząca działalności sądów, skierowana do innych organów władzy publicznej, podlega przekazaniu do rozpatrzenia organom, o których mowa w art. 41b § 1-3.
§ 2. Jeżeli skarga lub wniosek dotyczy działalności administracyjnej sądu, organ właściwy do ich rozpatrzenia, uznając skargę lub wniosek za uzasadniony, podejmuje lub zleca czynności z zakresu nadzoru nad działalnością administracyjną sądów.
Art. 41d. Skarga w zakresie w jakim zawiera wniosek o pociągnięcie sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej podlega niezwłocznie przekazaniu właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu albo zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Rzecznik, po wstępnym wyjaśnieniu okoliczności podniesionych w skardze, może podjąć czynności dyscyplinarne z własnej inicjatywy. O sposobie załatwienia skargi rzecznik dyscyplinarny zawiadamia skarżącego oraz organ, który przekazał mu skargę. Przepisów art. 114 § 5-7 nie stosuje się.
W SPRAWIE SKARG I WNIOSKÓW DOTYCZĄCYCH DZIAŁALNOŚCI SĄDÓW POWSZECHNYCH
Warszawa, dnia 16 maja 2012r.Poz.524-Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 maja 2012r.
Na podstawie art. 41e ustawy z dnia 27 lipca 2001r.- Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U.Nr 98,poz.1070 z późn.zm) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowy tryb i organizację przyjmowania oraz rozpatrywania skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych.
§ 2. Skargi i wnioski przyjmują pracownicy biura podawczego lub innej komórki organizacyjnej wskazanej przez prezesa sądu.
§ 3. Skargi i wnioski mogą być wnoszone na piśmie, w tym również za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a także w formie ustnej do protokołu.
PRZYJMOWANIE SKARG I WNIOSKÓW W SĄDZIE OKRĘGOWYM WE WŁOCŁAWKU
1.Skargi i wnioski wnoszone na piśmie i składane bezpośrednio w Sądzie Okręgowym we Włocławku przyjmują pracownicy:
a/ Biur Podawczych przy ul. Wojska Polskiego 22 i przy ul. Długiej 65;
b/ Sekretariatu Prezesa pokój Nr 17 przy ul. Wojska Polskiego 22.
2.Skargi i wnioski wnoszone w formie ustnej do protokołu, przyjmuje pracownik Sekretariatu Prezesa, pokój Nr 17 przy ul. Wojska Polskiego 22.
3.Skargi i wnioski wnoszone za pomocą środków komunikacji elektronicznej należy składać: Kliknij aby zobaczyć
Rejestr zmian dla: Tryb,organy i organizacja przyjmowania skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych
- Podmiot odpowiedzialny:
- Sąd Okręgowy we Włocławku
- Wytworzył:
- Magdalena Konopka
- Opublikował:
- Mariusz Graczyk
- Dokument z dnia:
- 2017-07-19
- Publikacja w dniu:
- 2017-07-19
- Opis zmiany:
- b/d
- Podmiot odpowiedzialny:
- Sąd Okręgowy we Włocławku
- Wytworzył:
- Magdalena Konopka
- Opublikował:
- Mariusz Graczyk
- Dokument z dnia:
- 2017-07-19
- Publikacja w dniu:
- 2017-07-19
- Opis zmiany:
- b/d